Zkušenosti

V roce 2008, po předešlé extrémně teplé zimě, mne potkalo to, co bych nepřál zažít žádnému včelaři. Když sluneční paprsky přemohly zimu a teplota napovídala tomu, že bude konečně hromadný prolet včel, tak jsem po příchodu k úlům poznal, že ze čtyřiadvaceti včelstev, které jsem měl v předešlém roce, přežila jen dvě včelstva (na podzim byla uhynutá již asi čtvrtina). Není pro včelaře horší pohled, než když vidí po zimě prázdné úly plné zásob bez jediné včelky. Poznal jsem, že stávající způsob léčení je nedostačující, a že je potřeba udělat něco navíc. Díky internetu se mi podařilo zkontaktovat včelaře v Německu. Při jeho návštěvě jsem byl informován, že bojuje proti varroáze kyselinami mravenčí, šťavelovou a THYMOVAR®em. Díky němu jsem v tomto roce již zaléčil svoje včely prvně THYMOVAR®em v kombinaci s našimi léčivy. Od té doby mám úhyny vždy jen maximálně do dvou včelstev a nikdy neuhynuly vinou varroázy.

aplikace-jeden-nastavek

Aplikace léčiva THYMOVAR® u jednoho nástavku

Na začátku září (když již není předpoklad teplot nad 30 st. Celsia) aplikuji THYMOVAR® podle síly včelstva. Na deset obsazených rámků jeden pásek THYMOVAR®u rozdělený na poloviny, pokud je včelstvo silnější přidám ještě jednu polovinu pásku (rozmístění pásků adávkování je uvedeno v příbalové informaci THYMOVAR®u). Pak podle počasí následuje 3x flumingace. THYMOVAR® jsem vždy aplikoval do všech úlů na včelnici nebo ve včelíně najednou a nikdy se mi nestalo, že by došlo k loupeži. Od roku 2009 jsem prakticky bez nálezů roztočů v zimním vyšetření měli. Jednoduchý způsob aplikace THYMOVAR®u je k vidění na www.iVcelarstvi.cz nebo na serveru YOU TUBE na mnoha ukázkách.

Toto léčivo je u nás dotováno EU, což je další výhoda pro nás, včelaře. Dokonce jej lze kopupit již za dotovanou cenu a nemusíte tak řešit dotace. Mohu Vám všem jen vzkázat: „Nebojte se a vyzkoušej te!“

S pozdravem

Zdeněk Větrovský, Chrást u Plzně