Napadení včelstva a přežití s kleštíkem

Od roku 1970 v České republice bojují včelaři s nákazou kleštíkem a nákazou varroázy, kterou způsobuje. Tento parazit si časem a chemickými zbraněmi včelařů vytváří rezistenci na léčiva. Naopak našim včelám se jejich obranyschopnost nevytváří.

Celkové vymýcení parazita se zatím nepodařilo a asi ani nikdy nepodaří, i když se o něj snaží preventivními i dalšími opatření i Státní veterinární správa. Nepomohly ani pokusy s utrácením napadených včelstev.

Preventivní ošetřování včelstva

Preventivní chemické ošetření včelstev  je nařízeno v České republice jednou ročně a to v podzimním období. Včelař si může zvolit přípravek, kterým včelstvo ošetří. Může volit z přípravků chemických i přírodních, jako jsou např. pásky Thymovar. Na tento přípravek je mimo jeho přírodní a velmi účinnou formu také státní dotace 70%.

Soužití s kleštíkem

Vždy je hlavně potřeba zjistit rozsah nákazy varroázy. Můžeme přímo pozorovat napadení včel a jejich plodů. Nepřímo sledujeme spád uhynulých roztočů na podložce. Přímé sledování včel je sice pracnější, ale výsledek napadaní známe hned. Nepřímé pozorování uhynulých roztočů nám ukáže logicky výsledky až opožděně.

Nepřímé sledování napadení varroázou

Na dno úlu se umístí podložka přikrytá síťovinou. Uhynulá těla roztočů síťovinou propadnou a včely nemají možnost je v rámci úklidu vynášet z úlu a nákazu tím případně dále šířit. Na začátku léta, což je kritické období šíření nákazy, je nutné minimálně jednou týdně spočítat uhynulé roztoče na podložce a v případě překročení hranice napadení včelstvo přeléčit.